Menu

Léčba bronchitidy

Léčba bronchitidy

Léčba bronchitidy je důležitá pro zdraví a pro zamezení dalším zdravotním komplikacím, které mohou nastat. Přečtěte si zde více o léčbě bronchitidy.

Cílená léčba akutní bronchitidy může pomoci zamezit vzniku chronické formy. Při chronické bronchitidě je vyšší riziko trvalého poškození plic. I přechod k chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) je plynulý. Vhodnou léčbu akutní bronchitidy je třeba pečlivě zvažovat.

Při léčbě bronchitidy je nejdůležitější zmírnění potíží. Je-li přítomen suchý dráždivý kašel na počátku akutní bronchitidy, lze jej utlumit antitusiky. Jakmile přejde do vlhkého kašle s produkcí hlenu, lze použít také přírodní látky izolované z rostlin, jako je např. cineol izolovaný z Eucalyptu, obsažený ve volně prodejném léku Soledum® (k dostání v lékárnách). Cineol působí protizánětlivě, rozpouští hustý hlen usazený v průduškách a podporuje vykašlávání.

Důležité je vyhýbat se dráždivým látkám, jako je cigaretový kouř. Podle toho, zda se jedná o akutní nebo chronickou bronchitidu, je zvolen příslušný způsob léčby.

Akutní bronchitida: Léčba

Pokud se jedná o akutní formu onemocnění, své pevné místo mají v léčbě akutní bronchitidy již i látky přírodní, např. cineol. Má klinicky prokázaný protizánětlivý účinek. Uvolňuje hlen usazený v průduškách, působí mírně antivirově a antibakteriálně. Akutní bronchitida je z 90 % virového původu. Proto je zde použití antibiotik velmi omezené. Antibiotika působí jen proti bakteriím, ne proti virům. Přírodní účinná látka cineol získávaná ze stromu Eucalyptus globulus může v léčbě akutní bronchitidy spolehlivě pomoci svými účinky, bezpečností a dobrou snášenlivostí. Všechny tyto účinky byly prověřeny v klinických studiích. Při léčbě akutní bronchitidy jsou také důležitá symptomatická léčebná opatření.

Které prostředky proti bronchitidě lze nasadit pouze při akutní formě, aby se co nejspolehlivěji zmírnily účinky?

Přehled vybraných přípravků při bronchitidě:

 • Léky tlumící suchý kašel především na začátku bronchitidy
 • Léky podporující uvolňování hlenu z dýchacích cest, např. cineol v tobolkách Soledum® nebo chemická expektorancia
 • Antibiotika při bakteriální infekci v dýchacích cestách (podle lékařského předpisu)

Dodatečně lze rovněž použít obecná opatření:

 • Inhalace při bronchitidě
 • Potírání prsou
 • Klidový režim, dostatek tekutin

Přehled přípravků při bronchitidě

 • Léky uvolňující hlen s protizánětlivým účinkem (např. účinná látka cineol)
 • Léky proti suchému dráždivému kašli (antitusika)
 • Léky proti bakteriální infekci (antibiotika)
 • Přestat kouřit
 • Inhalování při bronchitidě
 • Dechová fyzioterapie (při chronické bronchitidě)

Chronická bronchitida: Léčba zahrnuje uvolňování hlenu a dechovou fyzioterapii

„Co je potřeba řešit u pacientů s chronickou bronchitidou?“

 • Potlačovat zánět v průduškách
 • Uvolňovat hleny z dýchacích cest, příp. normalizace zánětlivě změněného sekretu

Jako vhodný přípravek k uvolnění hlenu lze v tomto případě použít přírodní látku cineol. Cineol s dodatečnými protizánětlivými vlastnostmi byl mnohokrát klinicky prověřen u zahleněných a zanícených dýchacích cest.

I pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí mohou mít prospěch z užívání cineolu v podobě doplňkové léčby přidané k jejich standardním lékům.

Kromě této látky uvolňující hlen se při chronické bronchitidě osvědčila speciální fyzioterapeutická dechová terapie. Určitá cvičení (např. retní brzda) se lze naučit podle instrukcí a v akutním případě mohou být (např. při omezeném dýchání) cíleně použity. Při chronické bronchitidě je nutné okamžitě zanechat kouření.

Přečtěte si více o léčbě CHOPN.

Léčba bronchitidy: Cineol uvolňuje průdušky

Účinná látka cineol je obsažena v malých snadno polykatelných tobolkách s názvem Soledum®. Tato účinná a dobře snášená čistá přírodní látka má při zánětlivém onemocnění dýchacích cest, jako je bronchitida, několik klinicky prokázaných účinků.

Cineol působí:

 • Proti zánětu v průduškách
 • Uvolňuje hustý usazený hlen v průduškách
 • Je organismem dobře snášen

Tyto mnohostranné vlastnosti mohou být užitečné při léčbě zánětlivého onemocnění bronchitidou.

Cineol při bronchitidě

 • Při zahleněných a zanícených dýchacích cestách
 • Uvolňuje hlen
 • Osvobozuje průdušky od hustého viskózního hlenu
 • Je protizánětlivý
 • Usnadňuje dýchání

Časté dotazy k tomuto tématu (FAQ)

Antitusika při bronchitidě – kdy který lék?

Bronchitida často začíná suchým dráždivým kašlem bez produkce hlenu. V takovém případě může krátkodobě pomoci látka na tlumení kašle. Při dalším průběhu onemocnění přechází suchý dráždivý kašel v kašel vlhký s produkcí hlenu. Aby se usnadnilo vykašlávání a uvolnila se sekrece, jsou zde správnou volbou látky na uvolnění kašle, např. cineol s dodatečnými protizánětlivými účinky.

Jak mohu užívat účinnou látku cineol k léčbě bronchitidy?

Cineol je obsažen ve volně prodejném léku Soledum®. Jsou to malé snadno polykatelné tobolky. Tobolky Soleda jsou enterosolventní. To znamená, že se celý obsah účinné látky cineolu vstřebá ve střevě do krevního oběhu a v dýchacích cestách plně rozvine svůj účinek.

Pokud se cineol užívá formou tobolek, vstřebá se účinná látka rychle do těla a tam v dýchacích cestách rozvine svůj uvolňující účinek.

Učinil jsem všechna opatření pro léčbu bronchitidy – přesto se kašel nelepší. Kdy musím k lékaři?

Návštěva lékaře je nutná především při vysoké teplotě, kašli, dýchacích potížích, dušnosti a bolestech na prsou a při silném, nažloutlém nebo krvavém sputu. Návštěva lékaře se doporučuje také tehdy, přetrvávají-li potíže déle než 7 dní.