Menu

Léčba CHOPN

Léčba CHOPN

Při léčbě CHOPN se používají medikamentózní i nemedikamentózní opatření.

Cílem léčby CHOPN je co nejlépe ovlivnit průběh nemoci a zlepšit kvalitu života pacienta.

Léčba CHOPN se skládá z medikamentózních a nemedikamentózních opatření, která se vzájemně doplňují.

Při medikamentózní terapii je nutné rozlišovat mezi medikací v případě akutní potřeby a mezi dlouhodobou udržovací medikací. Přírodní látka cineol se osvědčila v klinických studiích na základě svého protizánětlivého a sekretolytického účinku jako přídavná terapie CHOPN (nasadit vždy po dohodě s lékařem).

CHOPN: Léky pro akutní a dlouhodobou léčbu

Pro zmírnění akutních potíží by pacienti měli mít u sebe vždy vhodné léky pro možné akutní potíže. V těchto situacích se používají především rychle působící průduškové dilatátory, které umožňují rychlé rozšíření dýchacích cest. Zpravidla se používají ve spreji.

Pro dlouhodobou medikaci se užívají léky, které umožňují dlouhodobé rozšíření průdušek. Zde hrají důležitou roli především Beta-2-sympatomimetika a anticholinergika s dobou působení až 24 hodin. Pravidelné užívání je nezbytné. Pokud onemocnění již pokročilo, používají se proti zánětu mimo jiné i prostředky s obsahem kortikoidů.

Léčba CHOPN – Přehled opatření

  • medikace pro akutní případy
  • dlouhodobá léčba
  • doplňkově: účinné látky pro uvolňování hlenu a s protizánětlivým účinkem (např. cineol)
  • nemedikamentózní opatření (např. dechová fyzioterapie)
  • kyslíková terapie v případě CHOPN

Doplňková (přídavná) léčba CHOPN

Cineol je přírodní látka, která má klinicky prokázanou účinnost při nachlazení, bronchitidě a zánětech vedlejších nosních dutin. Cineol je klinicky ověřen i jako přídavná léčba ke stávající terapii u pacientů s chronickým onemocněním dýchacích cest, jako je např. CHOPN. Nasazen by měl být až po konzultaci s lékařem.

Cineol působí

  • protizánětlivě
  • uvolňuje usazený hlen v průduškách

Užívání cineolu (obsaženého v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu) jako doplňková léčba při CHOPN potlačuje zánět v průduškách. Kromě toho pomáhá uvolnit hustý usazený hlen, aby se usnadnilo odkašlávání.

Počet, dobu trvání, závažnost akutního znovuvzplanutí nemoci (exacerbací) lze pomocí pozitivních efektů cineolu snížit. Jde o ochranu plic před dalším poškozením, což přispívá ke zlepšování kvality života pacientů s CHOPN.

Pokud se cineol používá jako doplňková léčba při CHOPN, platí že:

  • před užíváním se poraďte se svým ošetřujícím lékařem
  • je nutno užívat nadále všechny stávající léky na CHOPN předepsané lékařem
  • neohrozit úspěch léčby např. kouřením

Časté dotazy k tomuto tématu (FAQ)

Je cineol vhodný jako jediná alternativa pro léčbu CHOPN?

Ne, není. V případě CHOPN je nutná dlouhodobá medikace, protože se jedná o chronické postupující onemocnění. Měly by být svědomitě užívány všechny léky naordinované lékařem. Přírodní a dobře snášená doplňková léčba s účinnou látkou cineolem může pomoci snížit počet exacerbací CHOPN. Před užíváním je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem.

Jak často by se měly v případě CHOPN užívat tobolky cineolu?

Po konzultaci s ošetřujícím lékařem může být při CHOPN vhodné dlouhodobé, denní užívání tobolek jako doplňková léčba. Dodržujte doporučené užívání.

Co pomáhá při akutním projevu CHOPN?

Při akutním projevu nemoci vám váš lékař naordinuje vhodné, rychle působící léky. Ty byste měli mít neustále po ruce!