Menu

Sinobronchiální syndrom

Sinobronchiální syndrom

Sinobronchiální syndrom znamená, že probíhá současně zánět v průduškách a vedlejších nosních dutinách. Může k němu dojít například tak, že hlen z nosu steče do dýchacích cest.

Odborníci hovoří o takzvaném sinobronchiálním syndromu (anglicky post-nasal-drip-syndrom, zkráceně PNDS).

Co může pomoci při bronchitidě? Chemické účinné látky nebo přírodní účinné látky izolované z rostlin. Trápí-li vás suchý dráždivý kašel na začátku akutní bronchitidy, doporučují se antitusika. Jakmile se začne v průduškách tvořit hlen, vhodná je přírodní látka cineol získaný z Eucalyptu (obsažený v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu) s protizánětlivým a hlen uvolňujícím účinkem.

Při sinobronchiálním syndromu se vyskytují potíže, jako je stékání sekretu po stěně hltanu, bolesti hlavy a obličeje, ucpaný nos a časté odkašlávání, kašel a bolest na prsou. Pro sinobronchiální syndrom je typické také celkové vyčerpání.

Při léčbě hraje ústřední roli především cílené uvolňování hlenu z průdušek a protizánětlivý účinek. Tyto účinky prokázala v klinických studiích přírodní látka cineol (obsažená v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu).

Sinobronchiální syndrom: Vznik

Vznik sinobronchiálního syndromu se odvozuje ze skutečnosti, že horní a dolní dýchací cesty spolu přímo anatomicky i funkčně souvisí. Odborníci proto v této souvislosti hovoří také o „spojených cestách“.

Pro lepší pochopení: Původ sinobronchiálního syndromu je často způsoben infekcí virů nachlazení, jako jsou např. rinoviry nebo adenoviry.

Tyto viry způsobují zánět vedlejších nosních dutin – vzniká akutní sinusitida s možnou přítomností virové, bakteriální či kombinované infekce.

Může dojít k tzv. „etážové výměně“. To znamená, že infekce zasáhne horní i dolní dýchací cesty a zachvátí také průdušky. Především pokud infikovaný hlen stéká z nosu po hltanu.

Sinobronchiální syndrom: Léčba

Včasná léčba sinobronchiálního syndromu je důležitá, aby se zabránilo chronickým potížím. Jde především o potlačení zánětu v průduškách, vykašlání usazeného hlenu, uvolnění a provětrání vedlejších nosních dutin.

Tip: Čistá přírodní látka cineol (obsažená v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu). Uvolňuje hustý hlen usazený v průduškách a vedlejší nosní dutiny.

  • cineol uvolňuje hlen a působí protizánětlivě
  • cineol má v klinických studiích prokázanou účinnost jako doplňková léčba při chronických zánětlivých onemocněních dýchacích cest vždy po konzultaci s lékařem

Další přípravky k léčbě sinobronchiálního syndromu jsou:

  • antibiotika (po předepsání lékařem)
  • léky na tlumení suchého kašle
  • protizánětlivé léky, lokálně působící nosní spreje proti otoku sliznice či zánětu
  • antihistaminika

Od sinusitidy po bronchitidu: post nasal drip

Pokud hlen, který je infikovaný viry nebo bakteriemi, stéká z nosu po hltanu (odborně nazýváno post nasal drip), může dojít k takzvané etážové výměně infekce.

ČASTÉ DOTAZY K TOMUTO TÉMATU (FAQ)

Sinusitida a bronchitida – jak tyto dvě nemoci souvisí?

Pokud při sinusitidě stéká infikovaný hlen ze zadní části nosu do hltanu. Takto se může hlen rozšířit i do dolních cest dýchacích – speciálně do průdušek. Pak jsou postiženy zánětem vedlejší nosní dutiny i průdušky současně. Získejte zde více informací o vzniku sinobronchiálního syndromu.

Jaké přírodní možnosti léčby jsou při sinobronchitidě/sinobronchiálním syndromu k dispozici?

Sinobronchiální syndrom lze léčit jak chemickými, tak přírodními léky. V klinických studiích byla prokázána účinnost přírodní látky cineol (obsažená v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu). Tato látka uvolňuje hluboko usazený hlen v průduškách, uvolňuje vedlejší nosní dutiny a tlak v hlavě způsobený přítomností hlenu ve vedlejších nosních dutinách. Působí protizánětlivě.

Kdy jsou při sinobronchitidě/sinobronchiálním syndromu nutná antibiotika?

Podávání antibiotik může být nutné při produkci hnisavého sekretu, bakteriální infekci či horečce.