Sinobronchiální syndrom
Sinobronchiální syndrom znamená, že probíhá současně zánět v průduškách a vedlejších nosních dutinách. Může k němu dojít například tak, že hlen z nosu steče do dýchacích cest.
Odborníci hovoří o takzvaném sinobronchiálním syndromu (anglicky post-nasal-drip-syndrom, zkráceně PNDS).
Co může pomoci při bronchitidě? Chemické účinné látky nebo přírodní účinné látky izolované z rostlin. Trápí-li vás suchý dráždivý kašel na začátku akutní bronchitidy, doporučují se antitusika. Jakmile se začne v průduškách tvořit hlen, vhodná je přírodní látka cineol získaný z Eucalyptu (obsažený v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu) s protizánětlivým a hlen uvolňujícím účinkem.
Při sinobronchiálním syndromu se vyskytují potíže, jako je stékání sekretu po stěně hltanu, bolesti hlavy a obličeje, ucpaný nos a časté odkašlávání, kašel a bolest na prsou. Pro sinobronchiální syndrom je typické také celkové vyčerpání.
Při léčbě hraje ústřední roli především cílené uvolňování hlenu z průdušek a protizánětlivý účinek. Tyto účinky prokázala v klinických studiích přírodní látka cineol (obsažená v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu).
Sinobronchiální syndrom: Vznik
Vznik sinobronchiálního syndromu se odvozuje ze skutečnosti, že horní a dolní dýchací cesty spolu přímo anatomicky i funkčně souvisí. Odborníci proto v této souvislosti hovoří také o „spojených cestách“.
Pro lepší pochopení: Původ sinobronchiálního syndromu je často způsoben infekcí virů nachlazení, jako jsou např. rinoviry nebo adenoviry.
Tyto viry způsobují zánět vedlejších nosních dutin – vzniká akutní sinusitida s možnou přítomností virové, bakteriální či kombinované infekce.
Může dojít k tzv. „etážové výměně“. To znamená, že infekce zasáhne horní i dolní dýchací cesty a zachvátí také průdušky. Především pokud infikovaný hlen stéká z nosu po hltanu.
Sinobronchiální syndrom: Léčba
Včasná léčba sinobronchiálního syndromu je důležitá, aby se zabránilo chronickým potížím. Jde především o potlačení zánětu v průduškách, vykašlání usazeného hlenu, uvolnění a provětrání vedlejších nosních dutin.
Tip: Čistá přírodní látka cineol (obsažená v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu). Uvolňuje hustý hlen usazený v průduškách a vedlejší nosní dutiny.
- cineol uvolňuje hlen a působí protizánětlivě
- cineol má v klinických studiích prokázanou účinnost jako doplňková léčba při chronických zánětlivých onemocněních dýchacích cest vždy po konzultaci s lékařem
Další přípravky k léčbě sinobronchiálního syndromu jsou:
- antibiotika (po předepsání lékařem)
- léky na tlumení suchého kašle
- protizánětlivé léky, lokálně působící nosní spreje proti otoku sliznice či zánětu
- antihistaminika
Od sinusitidy po bronchitidu: post nasal drip
Pokud hlen, který je infikovaný viry nebo bakteriemi, stéká z nosu po hltanu (odborně nazýváno post nasal drip), může dojít k takzvané etážové výměně infekce.

ČASTÉ DOTAZY K TOMUTO TÉMATU (FAQ)
Sinusitida a bronchitida – jak tyto dvě nemoci souvisí?
Pokud při sinusitidě stéká infikovaný hlen ze zadní části nosu do hltanu. Takto se může hlen rozšířit i do dolních cest dýchacích – speciálně do průdušek. Pak jsou postiženy zánětem vedlejší nosní dutiny i průdušky současně. Získejte zde více informací o vzniku sinobronchiálního syndromu.
Jaké přírodní možnosti léčby jsou při sinobronchitidě/sinobronchiálním syndromu k dispozici?
Sinobronchiální syndrom lze léčit jak chemickými, tak přírodními léky. V klinických studiích byla prokázána účinnost přírodní látky cineol (obsažená v léku Soledum® k dostání v lékárně bez receptu). Tato látka uvolňuje hluboko usazený hlen v průduškách, uvolňuje vedlejší nosní dutiny a tlak v hlavě způsobený přítomností hlenu ve vedlejších nosních dutinách. Působí protizánětlivě.
Kdy jsou při sinobronchitidě/sinobronchiálním syndromu nutná antibiotika?
Podávání antibiotik může být nutné při produkci hnisavého sekretu, bakteriální infekci či horečce.